-->

Bebekler İç Giyime Ne Zaman Başlamalı?

Ebeveynler ya da özellikle anneler bebeklerinin ne zaman iç çamaşırı giymeye başlamaları konusunda oldukça karmaşa yaşamaktadırlar. Ebeveynler, bebeklerinin çok erken iç çamaşırı giymeleri konusunda zararları olacağından endişe etmektedirler.

Aslında farklı bir gerçeklik olarak uygun yaşta iç çamaşırı kullanmak, bebeğinizin bakteri istilasından korunmasına yardımcı olabilir. Ebeveynler, bebeklerinin 2-3 yaşına geldiklerinde bezlerinden kurtulduklarında iç çamaşırı giymelerini teşvik etmelidir.

Bebeklerin bağışıklık sistemleri bakteri ve virüslere karşı hala çok zayıf olduğundan dolayı bezi bırakan bebeklerde iç çamaşırı kullanımı (özellikle yazlık bebek iç çamaşırları) bakteri ve virüslerin önlenmesinde yardımcı olabilmektedir. Bebek iç çamaşırları, bebeğin genital bölgesine sık sık dokunması ile oluşacak bakteri bulaşmasını da engelleyebilir. Öte yandan iç çamaşırı; pantolon ve şortların neden olduğu sürtünmeye yardımcı olur, böylece bebeğin hassas cildinin tahriş olma olasılığından korumuş olur. 

Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Ebeveynler, bebeklerinin iç çamaşırı giyme alışkanlığının oluşması açısından iç çamaşırı giymelerini teşvik etmelidirler. Bebeklerde erken yaşlarda iç çamaşırı giymenin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Göbek, bebek için en hassas bölgelerin başında gelmektedir. Bir bebek göbeği soğuduğunda çabucak soğuk algınlığı yaşayabilir ya da ishal olabilir. Bebek iç çamaşırları özellikle kışın bu bölgenin soğuktan korunmasına yardımcı olabilmektedir.
  • Bebeğinizin tuvalete gidişi için daha kolay bir eğitim süreci geçirebilirsiniz. Bebeğiniz iç çamaşırı giydiğinde kendini daha bağımsız hissedecek ve tuvalete gitmeye daha istekli olacaktır.

Doğru Bebek İç Çamaşırı Seçimi

Bebek iç çamaşırları konusunda kafanızda birçok soru işareti olabilir. Bu bölümde ‘doğru bebek iç çamaşırı seçimi’ sorusuna odaklanarak cevap vermeye çalışacağız. Doğru iç çamaşırı seçimi için atacağınız ilk adım; yapıldığı malzemesinin ne olduğu yani kumaşının çeşididir. Bebek iç çamaşırları için tercih edilebilecek en iyi seçim pamuktan yapılanlar olmalıdır. Yumuşaklık, mükemmel esneklik ve rahatlık hissi, pamuklu iç çamaşırlarının en temel özelliklerindendir. 

Bebek iç çamaşırlarının boyutu da oldukça önemlidir. Büyük bir iç çamaşırı üstünde rahatsızlık hissi verebilir. Küçük ise rahatsızlık ve sıkma hissi vererek bebeği mutsuz edebilir. Bu nedenle üstüne tam oturan bir iç çamaşırı almanız oldukça akıllıca bir seçim olacaktır. Fazla almamanızda yarar var. Hızlı bir büyüme evresinde olduğunu unutmayın. Ayrıca bebeğinizi iç çamaşırı giymeye teşvik etmek için üzerlerinde çizgi film kahramanları ya da hoş desenler olan iç çamaşır seçimleri onu mutlu edecektir.