-->

Bebeklerin Ayak Gelişim Aşamaları

Bebeğinizin küçük ve tombul ayakları ne kadar harika değil mi? Yenidoğan bebeklerin ve bebeklerin ayakları, yetişkin ayaklarının minyatürü gibi görünse de gerçek aslında tam olarak öyle değildir. 

Çocukların ayakları, yaşlarına özgü bir gelişim sürecinden geçer. Bebeğinizin ayakları her gelişim evresinde (doğduğundan yürümeye başladığı ana kadar) yeni hareket yollarını keşfettikçe değişime uğrayacaktır. Seçeceğiniz bebek çorapları ve ayakkabıları ne kadar sıklıkla değişecek az çok tahmin edebilirsiniz.

Yürüme Öncesi ve Emekleme Dönemi

Yürüme ve ayakta durma döneminden önce ki dönemdir. 6-10 ay arasında ayağın temel yapıları şekillenmeye başlar ve büyük gelişmeler yaşanır. Yenidoğanlar, ayaklarında hiç kemik olmadan dünyaya gözlerini açarlar. Normalde yetişkin insanların ayaklarında, 26 kemik ve 33 eklem bulunur. Yenidoğan bebeklerde bunların tamamı kıkırdak haldedir. Gelişim 18 yaşına kadar devam edecektir. Ancak ilk yürüme öncesi aylarda bebeklerin ayakları oldukça hassastır. 

Yürüme öncesi ve emekleme döneminde doğru bebek çorapları ve ayakkabıları tercih etmeniz ve ayaklarını sürekli kontrol etmeniz gelişimsel açıdan oldukça önemlidir. Uygun olmayan çorap ve ayakkabı seçimi, büyümeyi engelleyebileceği gibi yıllarca süregelen gelişimsel sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

Yeni Yürüyen Dönemi

Bu aşamada, bebeğiniz ayakları üzerinde durabiliyor ve dünyayı keşfetmeye hazır olduğu aşamadadır. Kanepeden tutunacak ve siz otururken sizden destek alarak yürümek için heyecan duyacaktır. İlk etapta ayakta durmak ve yürümek onun için zorlu bir durum olabilir. Birçok engeli aşmaya gayret gösterecektir. 
Bebeğinizin ilk yürümeye başladığı andan itibaren kas gelişimi hızlanacak ve vücudunu buna alıştırmaya çalışacaktır. Şimdiye kadar ayak kıkırdakları ağırlığını taşıyabilecek hale geldi. Bu durumda halen ayaklarında kavis olmadığını fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin, çocuklar 7 yaşına gelene kadar ayaklarında kavis belirtisi göstermezler.

Bu erken yürüyüş dönemlerinde bebeğinizin ayakları büyük ilerleme kaydediyor, ancak aynı zamanda muazzam bir duygusal gelişim sağlıyorlar. Başarılarını alkışlamayı, çabalarını tebrik etmeyi ve düştüklerinde onları sakinleştirmeyi unutmayın. Hata yapmalarına izin vermekten korkmayın.

Yürüyüş ve Çocukluk Dönemi

Bu aşamada bebeğiniz büyük adımlar atmaya başladı. Kemikler, eklemler, kaslar ve tendonlar yeni zorluklar üstlendikçe şekillenmeye ve birleşmeye devam ediyor. Bebekler genellikle; 9-17 ay arasında herhangi bir ayda ilk adımlarını atarlar. 

Gelişimin bu noktasında çocuğunuz ayak parmakları, tabanı, bilek kısmı da dahil olmak üzere bazı alışılmamış duruşlar gösterebilir. Bu duruşları yetişkinlerde anormal bulsak da yürümeye yeni başlayan ve alışmaya çalışan bebeklerde ve küçük çocuklarda oldukça yaygındır. 

Aslında bu durum bebeğinizin rahimde sıkıştığı ve belirli kasları sıkıştıran pozisyonlarda durduğu dokuz ayın sonucudur. Yürüyüş, bu kasları genişletmeye ve esnetmeye yardımcı olur ve sonunda kasların tüm hareket alanlarına geri getirilmesinde yardımcı olur. Çocukların çoğu, bu ağrısız alışkanlıkları 3 yaşına kadar kalıcı bir etki göstermeden aşarlar.

Çocuğunuzun her dönemi için farklı bebek çorapları ve ayakkabı seçimleri için blogumuza göz atın ve sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.